לייעוץ ללא התחייבות: 055-9704235
איך לפתוח עסק שנסגר ע”י המשטרה

איך לפתוח עסק שנסגר ע”י המשטרה

3 1 1

סעיף 23 לחוק רישוי עסקים מסמיך קצין משטרה בדרגת רב פקד לסגור באופן מידי למשך 30 ימים בית עסק בו מוכרים משקאות משכרים, אם הוא סבור שסגירת בית העסק דרושה לצורך שמירה על שלום הציבור.

סעיף 78 לפקודת המשטרה משלים את סעיף 23 לחוק רישוי עסקים בכך שנותן לקצין משטרה בכיר סמכות לסגור כל בית עסק למעט בית עסק שניתן לו רישיון למכירת משקאות אלכוהוליים, לתקופה בלתי קצובה.

מניתוח שני הסעיפים נראה שלקצין משטרה בכיר יש סמכות לסגור כל בית עסק לתקופה שלא תעלה על שלושים יום אם הוא סבור שהדבר דרוש לצורך שמירה על שלום הציבור.

ע”פ סעיף 78 (ב) לפקודת המשטרה המפר את הוראות הצו, דהיינו, פותח את בית העסק למרות צו הסגירה, דינו מאסר עד שישה חודשים.

אם עסקכם נסגר בצו מנהלי דעו שזה לא סוף פסוק, שכן עומדת בפניכם האפשרות להגיש לבית המשפט ערר על ההחלטה לסגור את עסקכם.

ברוב המוחלט של המקרים, השוטר שנתן את הצו אינו בקיא בהלכות שנקבעו בבית המשפט לעניין משך הצו וחוקיותו, מכאן שברוב המקרים הצו שניתן אינו חוקי או מידתי וניתן לבטלו או לצמצמו בצורה משמעותית.

כך למשל נקבע כי אין לסגור בית עסק מבלי לאפשר לנפגע ( בד”כ בעל העסק) להשמיע את טענותיו ודי בכך על מנת לבטל את הצו.

כך נקבע שאין לסגור עסק בגלל העדר רישיון עסק ואי עמידה בתנאי הרישיון.

וכן, אין לסגור עסק מקום שהפגיעה בשלום הציבור באה מפעילות עבריינית של צדדים שלישיים.

בב”ש 3714/07 גנאם הייתם נ’ משטרת ישראל נדון מקרה בו בחצר בית הקפה השייך לגנאם, אירע אירוע ירי שכתוצאה ממנו נפצע אזרח שביקר במקום. שלושה שבועות לאחר מכן נזרק לעבר בית הקפה רימון והיה אירוע ירי נוסף שכתוצאה ממנו נהרג בעל בית הקפה ונפצע אדם נוסף.

בית המשפט ביטל את הצו שניתן ע”י המשטרה בקובעו בין היתר כי “מקום שהפגיעה בשלום הציבור באה מפעילות בלתי חוקית של צדדים שלישיים, צריך המאמץ השלטוני להיות מכוון למניעתה של פעילות זו ולא להגבלתה של חירות העסק”.

לסיכום: אם הנכם בעלי עסק שנסגר כתוצאה מצו סגירה מנהלי, תשכרו שרותיו של עו”ד המומחה בתחום, שכן ברוב המקרים ניתן לבטל את הצו או להגבילו במספר רב של טענות עובדתיות ומשפטיות, ובכך לחסוך לכם עוגמת נפש רבה והפסדים כלכליים כבדים.

צרו קשר
מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
Skip to content