לייעוץ ללא התחייבות: 055-9704231
ייצוג החזקת סמים

ייצוג החזקת סמים

ייצוג החזקת סמים

עבירות החזקה הן קבוצת עבירות מרכזיות בחוק העונשין, המעסיקות במידה רבה את רשויות האכיפה. אחת העבירות המרכזיות בתחום הינה עבירת החזקת סמים, בה יטפל עורך דין פלילי סמים. המונח החזקה, בהתאם לסעיף 34 כד בחוק העונשין, מחולק לשני חלקים שונים: הראשון, החזקה ישירה, מצב בו מתקיים קשר ישיר בין המחזיק לבין הנכס. השני, החזקה קבוצתית, כאשר הסם מוחזק אצל אחד מבני החבורה, אולם קיימת הסכמה בין בני החבורה, וזו מטילה אחריות על כלל חברי הקבוצה.

פסק דין הוכשטט נגד מדינת ישראל

פסק דין הוכשטט הינו מקרה מפורסם אשר מדגים הלכה למעשה כיצד החזקת סם עלולה להיות מוגדרת עבירה קבוצתית. מעסיקו של הוכשטט הזמין משלוח על שמו של הוכשטט, בו הוסתרו סמים. עם הגעת המשלוח, המעסיק לקח את שטר הבעלות מהמכס וסיפר לו באותה העת כי במשלוח מוסתרים סמים. הוכשטט לא דיווח על כך למשטרה, ובתגובה הוכשטט קיבל ממעסיקו נסיעה לחו”ל (כאשר מטרת הנסיעה הייתה לספק אליבי לשחרור החבילה מהמכס על ידי המעסיק ולא על ידי הוכשטט). נקבע להלכה, כי שני תנאים מצטברים נזקקים להגדרת החזקה קבוצתית:

  • ידיעה: הוכשטט היה מודע לעניין הסמים שבמשלוח.
  • הסכמה: ההסכמה באה לידי ביטוי בנסיעתו של הוכשטט לחו”ל.

שני תנאים אלו יוצרים הלכה למעשה תיאום בין חברי הקבוצה. השופטת בן פורת אף הגדילה לעשות וטענה שלהוכשטט מוגדר כ’מחזיק פיזית’ בנכס, מכיוון שיכול היה להוציא את המשלוח מהמכס – המשלוח הרי רשום על שמו. דעתה לא נקבעה להלכה.  לעיתים רבות מואשמים חברי קבוצה בהחזקת סם. בשל מורכבות הנושא, מומלץ לפנות לעו”ד פלילי סמים אשר יסייע בפן המשפטי.

האם ידיעה על מיקום סם נחשבת החזקה?

נמחיש את העניין בדוגמא. א’ מחביא חבילת סמים בגן שעשועים. ב’ מתצפת על א’ באותו הזמן, אך לא נוצר דו שיח בין השניים. האם ידיעת ב’ מהווה עילה להרשעתו?

עו”ד יעקב שקלאר עונה: בהתאם לפסק דין הוכשטט נגד מדינת ישראל, אין תיאום בין א’ לב’ ולפיכך ב’ לא ייחשב כמחזיק בסם (לא החזקה קבוצתית, ובוודאי לא החזקה פיזית). זאת, ככל שבלעדיות נחשבת למרכיב הכרחי בשליטה הפיזית בנכס. עם זאת, כיום, אין הכרעה של ביהמ”ש בנושא זה – האם הבלעדיות הינה תנאי הכרחי.

משרד עורכי דין יעקב שקלאר – עורך דין פלילי (עו”ד פלילי סמים)

בשל מורכבות העיסוק בהאשמות הקשורות לעבירות סמים, מומלץ לפנות באופן מיידי לעורך דין פלילי סמים. בשוק עורכי הדין ישנם לא מעט עורכי דין שמייחלים למצוא עבודה, המציגים עצמם כמומחים בנושאים בהם הידע שלהם דל. המלצתנו היא לפנות לעו”ד פלילי סמים במשרד עורכי דין מוכר ומנוסה, דוגמת משרד עורכי דין יעקב שקלאר. כל קליינט המגיע למשרדנו זוכה לפגישת יעוץ וליווי מקצועי לכל אורך ההליך המשפטי.

צרו קשר
מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.