לייעוץ ללא התחייבות: 055-9704235
דין פלילי

דין פלילי

ugolovnoe prestuplenie 1

עורך דין פלילי מייצג צדדים בתיקים משפטיים פליליים, החל משלב החשדות והחקירות המשטרתיות, שלבי המעצר והשימוע, ומציג את טענותיהם בכתב ובעל פה במהלך ההליכים המשפטיים. הליכים פליליים, משפיעים בצורה ניכרת על חיי הצדדים בהשוואה לשאר דינים משפטיים, מכיוון שההכרעה  בדין יכולה לפגוע בכבודם ובחירותם. לפיכך, מלאכת בחירת עו”ד פלילי חשובה מאין כמוה לעתידם.

עבירות פליליות

הדין הישראלי, מחלק את העבירות הפליליות למספר סוגים:

עבירות התנהגות: עבירות אלו כוללות התנהגות פסולה של הנאשם. לדוגמא, עבירות סחיטה באיומים אסורים נחשבות לעבירות התנהגות האסורות בחוק. לעיתים, הסעיף הרלוונטי בחוק יכלול עבירה הדורשת התנהגות פסולה של הנאשם, וכן מטרה, כלומר – הנאשם מבצע את העבירה המסוימת לשם הגשמת מטרה. בעבירות אלו, על הצד התובע להוכיח כי הייתה קיימת כוונה לממש את המטרה המדוברת, בין היתר באמצעות בחינת צפי הנאשם באופן סובייקטיבי (כפי שנקבע בפסק דין אלגד).

עבירות תוצאה: עבירות התוצאה כוללות התנהגות פסולה באמצעות נסיבות הכתובות בסעיף החוק, אשר יובילו לתוצאה הכתובה בחוק. לדוגמא, עבירות רצח כוללות תוצאת מוות של הקרבן. על התביעה להוכיח כי הייתה מודעות מצד הנאשם להתנהגות האסורה ולנסיבות הכתובות בסעיף (באם לא מתקיימת מודעות ניתן להחליף את דרישת המודעות באמצעות הוכחת קיום חשד בלבד מצד הנאשם). כן נדרשת הוכחה של פזיזות (אדישות או קלות דעת) מצד הנאשם לתוצאת האירוע.

צדדים חיצוניים לדין: בדינים פלילים, לא אחת מצטרפים למשוואה הפלילית גורמים הקשורים לאירוע, אך לא תמיד באופן אבסולוטי. מסייע – אדם אשר לדוגמא מעניק כלי נשק לשודד בנק, אשר נושא גם הוא באחריות פלילית, אם כי פחותה משל המצבע; משדל – אדם המשכנע ומעודד אחר לבצע מעשה אסור – גם הוא בעל אחריות פלילית, אם כי פחותה משל המבצע; מבצע באמצעות אחר – אדם השולט בדרך כזו או אחרת על אדם וגורם לו לבצע את העבירה, וכן מבצע בצוותא עם הנאשם המרכזי. השניים האחרונים ישאו באחריות פלילית מקסימלית למעשה. משרד עו”ד דין פלילי יעקב שקלאר, בעל ניסיון רב בייצוג מקצועי של צדדים להליכים משפטיים פלילים.

רבים מאיתנו נוטים להאמין כי חקירה פלילית במשטרה היא מנת חלקם של עבריינים במהותם. עם זאת, חשוב לזכור שפעמים רבות, גם אזרחים נורמטיביים מן השורה עשויים למצוא את עצמם כחלק מהליך פלילי. חוסר מודעות, אי אילו נסיבות חיים ולעתים פשוט חוסר אחריות משווע, עשויים לגרום גם לאזרח שלרוב יהיה שומר חוק, למצוא את עצמו מתנהל בהליך פלילי. על מנת שהתהליך יעבור על הצד הטוב ביותר וכדי לקבל את ההגנה הטובה ביותר שמאפשר החוק, חשוב שיעמוד לצידך איש מקצוע מן השורה הראשונה. עו”ד יעקב שקלאר  הוא אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל ועוסק בתחום מעל 15 שנים. במהלך שנות עיסוקו, הוא ייצג כמה תיקים המורכבים וקשים במיוחד וסייע ללקוחותיו לקבל משפט הוגן. מייצוג בעת חקירה פלילית במשטרה, עבור בדיונים המקדמיים ובעת הצורך גם בהמשך הדין הפלילי ועד להגשת בקשה למחיקת רישום פלילי, עו”ד שקלאר מביא עמו גוף ידע נרחב וכישורי ליטיגציה ברמה הגבוהה ביותר שיסייעו לך לקבל את ההזדמנות הטובה ביותר לצדק.

כיצד מתנהל הליך פלילי?

את ההליך הפלילי, כפי שנגזר מחוק סדר הדין הפלילי התשמ”ב-1982, ניתן לחלק ארבעה שלבים עיקריים אשר בכל אחד מהם לייצוגו של עורך הדין שלך ישנה משמעות מכרעת.

חקירה פלילית במשטרה

מן הרגע שהוגשה תלונה או הובא לידיעתה של המשטרה בדרך אחרת על ביצועה של עבירה, מתחיל למעשה ההליך הפלילי. במידה ומדובר בעבירה מסוג פשע, תהיה מחויבת המשטרה לפתוח בחקירה. במהלך החקירה, תבחן המשטרה את העובדות ותבדוק האם אכן בוצעה עבירה. בשלב זה ייתכן מאוד שתזמן אותך המשטרה לחקירה. לגבי עניין זה, חשוב לזכור שני דברים חשובים:

ראשית, חשוב לדעת שבמידה והמשטרה סוברת כי יש לך קשר לביצוע העבירה, היא מחויבת להודיע לך כי חקירה זו היא תחת אזהרה. משמעות הדבר היא כי מעתה הנשאל הוא חשוד לכל דבר ועניין והמשטרה מיידעת אותו כי כל דבר שייאמר יכול לשמש נגדו בבית המשפט. חשוב לדעת כי במקרה של חקירה באזהרה רישום פלילי יבוצע ויישאר בתיעודה הפנימי  של המשטרה למשך 7 שנים וניתן יהיה להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי כבר לאחר 5 שנים.

שנית, עומדת לרשותך הזכות להיוועץ בעורך דין לפני החקירה ומומלץ מאוד שהדבר ייעשה. כשמדובר על ייצוג חקירה פלילית אינה יוצאת מן הכלל וכבר בשלב זה ייתכן שניסיונו והיכרותו של עורך הדין עם תחום העבירות הזה עשוי לסייע לך לא להפליל את עצמך בחקירה.

ההעמדה לדין

לאחר סיום החקירה, יועבר חומר הראיות שגובשו במהלכה לידי הפרקליטות. בשלב זה, תחליט התביעה האם קיימות ראיות מספיקות להגשת כתב אישום. במידה ויוחלט שאין מקום להגשת כתב אישום, עשוי להיסגר התיק בגין שלוש עילות:

  • חוסר אשמה – כאשר ישנן ראיות מעבר לכל ספק סביר כי העבירה כלל לא התרחשה.
  • חוסר ראיות – כאשר אין ראיות מספיקות על מנת לבסס כי בוצעה עבירה או כי היא בוצעה על ידי החשוד.
  • חוסר עניין לציבור – כאשר מדובר במקרה בעל חשיבות פעוטה ושבו גרירת החשוד להליך פלילי יהיה בה נזק העולה על התועלת.

נסיבות סגירת התיק גם יקבעו את האופן בו תתאפשר מחיקת רישום פלילי בעתיד.

במידה והחליטה הפרקליטות להגיש כתב אישום, החשוד ייעשה בו ברגע לנאשם והמשטרה עשויה לבקש להאריך את מעצרו.

המשפט

במהלך הדיונים, מחויב הנאשם לנכוח באולם. במהלך המשפט יטען כל אחד מן הצדדים טיעונים לחפות או אשמת הנאשם ומדובר בהליך מורכב ביותר הדורש איש מקצוע כישרוני ומיומן בעל היכרות מעמיקה עם הדינים החלים על עבירה זו. במקרים רבים, עשוי התיק להיסגר גם בעסקת טיעון, פשרה בין הצדדים אשר תקצר את ההליך.

הליכים בתום המשפט

כל אחד מן הצדדים רשאי להגיש ערעור על ההחלטה שנקבעה. כך למשל עשויה התביעה לערער על חפותו של הנאשם או על עונש קל מדי לעמדתם וגם ההגנה תוכל לערער על אשמה או על עונש כבד.

עו”ד יעקב שקלאר ילווה אותך לאורך כל ההליך

כאשר עו”ד מיומן מספק לך ייצוג חקירה פלילית במשטרה עשויה להיות השלב היחיד שיידרש ממך להתמודד עמו. עו”ד יעקב שקלאר הצליח לאורך השנים לסגור תיקים רבים בהם היו חשדות חמורים עוד לפני שכלל הוגש בהם כתב אישום ויספק לך שירותי הגנה ברמה הגבוהה ביותר. גם לאחר סיום החקירה או הדיון המשפטי, ילווה אותך עו”ד שקלאר במהלך הגשת הבקשה למחיקת רישום פלילי ויבטיח כי שמך לא יוכתם.

לקבלת ייעוץ ראשוני, צור עימנו קשר כעת!

צרו קשר
מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
Skip to content