לייעוץ ללא התחייבות: 055-9704235
זומנתם לחקירה? אלו הטעויות שמהן יש להימנע!

זומנתם לחקירה? אלו הטעויות שמהן יש להימנע!

דין צבאי

גם אם מעולם לא נקלעתם לסיטואציה, אין לדעת מה יוליד יום, כך שגם אתם עשויים להתבקש להעניק עדות או לעבור תשאול בנושא כזה או אחר. פה יש להבין שגם אם רק מדובר בתשאול שנשמע תמים, בפועל מאוד ייתכן שמדובר בחקירה באזהרה (יש שקוראים לסיטואציה “חקירה תחת אזהרה”), כך שאין לקוות שילך לכם בסדר, אלא מוטב להתכונן היטב לתרחיש – יש להבין שדברים שתאמרו עשויים להתפרש באופן בעייתי, ועל כן השגת מעטפת הגנה חשובה כבר מההתחלה, אך פה נעצור לדון בעיקרי הדברים – נעניק מספר המלצות לגבי התנהלות תקינה.

זומנתם? 6 המלצות שרצוי להכיר:

  1. תדרשו לדעת מהן ההאשמות והראיות – אין למהר לשתף פעולה טרם הקריאו לכם את סך החשדות נגדכם. כמו כן, אם הדברים אינם הובנו עד הסוף, אל תתביישו, אלא תעצרו לשאול במה מדובר. כמו כן, רצוי לשאול מהו הראיות שמוגשות נגדכם, כך שתוכלו להבין את התמונה השלמה , עובדה שתסייע לענות כנדרש, אך מבלי לספק פרטים שאינם בהכרח משחקים לטובתכם.
  2. אל תהיו שאננים – גם אם רק זומנתם להעיד, יש לקחת בחשבון שהתרחיש יתפתח לידי חקירה באזהרה, ועל כן לפני כל שיתוף פעולה, יש לוודא שמגובים בתמיכה במקצועית.
  3. אל תמהרו לענות – בהנחה ושואלים אותכם שאלות שאינן לגמרי ברורות, אין למהר לזרוק תשובות באוויר, אלא חשוב להבין בדיוק מהי הכוונה. כל הזמן הכרחי לזכור שמדובר בחקירה, כך שחוסר שיקול דעת עשוי לסבך שלא לצורך.
  4. תבחנו את איכות התיעוד – שימו לב שהתשובות שמעניקים מתעודות כראוי בכתב, ואל תסתפקו בידיעה שהכול מוקלט, פשוט כי כבר היו מקרים שבהם “תקלה טכנית” העלימה מידע שהיה עשוי לשחק לטובתכם. במקביל, יש לענות תשובה בצורה איטית שתאפשר להעלות על כתב את סך הדברים, ואם מציינים פרט חשוב, יש לוודא שלא משמיטים את אותה פיסת מידע מגוף התשובה. מכאן שאין להתבייש לשאול מה בדיוק נכתב, ובעת הצורך לדרוש שיערכו תיקונים.
  5. לא חותמים אם לא מבינים – בהרבה מקרים נדרשים לחתום על הודאה. בהנחה שלא בטוחים שמה שכתוב אכן נאמן למציאות, בהנחה ולא מבינים את הניסוח, או בהנחה וההודאה אינה כתובה בשפת האם שלכם (ובמקביל לא העמידו לרשותכם מתורגמן), הרי שאין למהר לחתום, ובקביל רצוי לציין בכתב שאינכם בקיאים בשפה, כך שאינכם יכולים לחתום על אמיתות הדברים.
  6. אל תמהרו להודות – הרבה פעמים ברור שחור על גבי לבן שמה שעשיתם אינו תקין. עם זאת, אין למהר למסור הודאה באשמה. כמו כן, גם אם נזרקות באוויר הצהרות מפתות כמו “אם רק תודו הסיפור מאחוריכם”, אין למהר לשתף פעולה. חשוב לקחת בחשבון שמדובר בתרגיל חקירה ידוע. המציאות היא שברגע שמודים ללא מעורבות של עו”ד, רק פוגעים בסיכויים שעומדים לרשותכם.

חשיבותו של ליווי מקצועי

אם נבקש לתמצת את סך הטיפים לכדי טיפ אחד כללי, נציין שייצוג משפטי חשוב ביותר. כך למשל אם זומנתם בשל חשד שמכרתם סמים לחיילים, יש להשיג בהקדם ייצוג של עורך דין צבאי, או אם מואשמים בהלבנת הון, יש להשיג במידי ייצוג של עורך דין שמתמחה בהלבנת הון. מכאן שאין זה משנה אם זומנתם לחקירה מטעם רשות המיסים, משטרת ישראל, רשות התחרות, היחידה המרכזית, או מטעם הצבא. כל תרחיש עשוי לסבך ועל כן בכול תרחיש מוטב להשיג גיבוי של עו”ד שמתמחה בתחום. מאיימים עליכם שסיוע של עו”ד רק יעכב ויסבך עבורכם את הדברים ואף יציג אותכם כאשמים? מדובר בטענה קבועה שנועדה להקל על החקירה, אך שכלל אינה רואה לנגד עיניה את טובת הנחקר. הרעיון שהוא שבין אם אתם אשמים ובין אם אתם נקיים לגמרי, ליווי מקצועי שדואג לאינטרסים שלכם תמיד הכרחי, מסייע וכדאי.

 

צרו קשר
מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
Skip to content