לייעוץ ללא התחייבות: 055-9704235
ייעוץ לפני חקירה

ייעוץ לפני חקירה

תמונה של ייעוץ לפני חקירה

ייעוץ לפני חקירה במאמר הקרוב נספק לכם את כל המידע – גם אם מעולם לא נקלעתם לסיטואציה, אין לדעת מה יוליד יום, כך שגם אתם עשויים להתבקש להעניק עדות או לעבור תשאול בנושא כזה או אחר. פה יש להבין שגם אם רק מדובר בתשאול שנשמע תמים, בפועל מאוד ייתכן שמדובר בחקירה באזהרה (יש שקוראים לסיטואציה “חקירה תחת אזהרה”), כך שאין לקוות שילך לכם בסדר, אלא מוטב להתכונן היטב לתרחיש – יש להבין שדברים שתאמרו עשויים להתפרש באופן בעייתי, ועל כן השגת מעטפת הגנה חשובה כבר מההתחלה, אך פה נעצור לדון בעיקרי הדברים – נעניק מספר המלצות לגבי התנהלות תקינה.

ייעוץ לפני חקירה –מספר המלצות שרצוי להכיר:

זימון לחקירה- זימון לחקירה עשוי להתרחש באחת משתי דרכים: טלפונית, בפניה מתחנת משטרה מקומית, או בהגעה של שוטרים אל הבית, מקום העבודה או מקום ציבורי, לאיסוף המבוקש לחקירה. כבר במעמד הפניה הראשונית חשוב שלא לספק כל מידע ואף לא למהר להתייצב או להתחייב להתייצב, בטרם קבלת מענה על כלל השאלות והתייעצות עם עורך דין. עם קבלת הזימון לחקירה יש לשאול ראשית את המבקש באיזה מעמד אם מבוקשים לחקירה: חשוד בעבירה, עד, חקירה באזהרה או אחר.

המנעו משאננות- חשוב לדעת כי כל מעמד שהוא עשוי להשתנות בעת החקירה ועל פי ממצאיה ולהגיע לחקירה מוכנים וערוכים בהתאם לתרחיש ולנסיבות.

גם אם רק זומנתם להעיד, יש לקחת בחשבון שהתרחיש יתפתח לידי חקירה באזהרה, ועל כן לפני כל שיתוף פעולה, יש לוודא שמגובים בתמיכה במקצועית, בין אם בקיום ייעוץ לפני חקירה אל מול עורך דין המתמחה בענף המשפטי האמור ובהתאם לנסיבות, ובין אם במימוש הזכות לייצוג משפטי במעמד החקירה.

ייעוץ לפני חקירה עם עו״ד מקצועי

בירור ההאשמות והראיות– אין למהר לשתף פעולה טרם הקריאו לכם את סך החשדות נגדכם. כמו כן, אם הדברים אינם הובנו עד הסוף, אל תתביישו, אלא תעצרו לשאול במה מדובר. כמו כן, רצוי לשאול מהו הראיות שמוגשות נגדכם, כך שתוכלו להבין את התמונה השלמה , עובדה שתסייע לענות כנדרש, אך מבלי לספק פרטים שאינם בהכרח משחקים לטובתכם.

אל תמהרו לענות – בהנחה ושואלים אותכם שאלות שאינן לגמרי ברורות, אין למהר לזרוק תשובות באוויר, אלא חשוב להבין בדיוק מהי הכוונה. כל הזמן הכרחי לזכור שמדובר בחקירה, כך שחוסר שיקול דעת עשוי לסבך שלא לצורך. במקרה של עמידה אל מול שאלות שאינכם מעוניינים לספק תשובות עבורן, מומלץ להגיב בשאלה נגדית: מדוע אתה שואל אותי על זה? למה אתה חושב שעשיתי את זה? למה אתה מניח שהייתי שם? למה אתם חושבים שאני יודע את זה?

קבלו ייעוץ מעו״ד מקצועי

קבלת ייעוץ מקצועי לפני חקירה עשוי לסייע בתכנון האסטרטגיה, קביעת גבולות המידע שתמסרו ומניעת הפללה עצמית או הפללה של אדם אחר.

ייעוץ לפני חקירה תבחנו את איכות התיעוד- כל המידע הנאסף בעת החקירה מחויב להיות מתועד באופן מלא ובהיר, ועשוי לשמש לאחר מכן כנגד הנחקר או כנגד כל אדם אחר. חזרה מאמירות והצהרות שתועדו בחקירה תצריך חקירה נוספת, הכחשה, תעלה שאלות הנוגעות לסיבה לשינוי הגרסה ועשויה לפגוע באמינות הנחקר. משום כך, חשוב לתת את הדעת על התשובות והמידע שנמסרים במעמד החקירה הראשונית וכן על תיעוד כראוי בכתב. אין להסתמך על  מידע מוקלט, מאחר ובלא מעט מקרים בעבר נרשמה “תקלה טכנית” אשר הביאה להעלמת מידע שהיה עשוי לשחק לטובתכם. במקביל, יש לענות תשובה בצורה איטית שתאפשר להעלות על כתב את סך הדברים, ואם מציינים פרט חשוב, יש לוודא שלא משמיטים את אותה פיסת מידע מגוף התשובה. מכאן שאין להתבייש לשאול מה בדיוק נכתב, ובעת הצורך לדרוש שיערכו תיקונים. במקרה של אמירה או מסר שלא עבר כראוי ניתן ורצוי לדרוש ולהכתיב את ההצהרה/האמירה שתופיע כלשונה.

 

מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.

הנחקר נרדש לחתום על הודאה

חתימה על סיכום חקירה/הודאה – במקרים רבים הנחקר נדרש לחתום על הודאה או מסמך התיעוד בסיום החקירה. ראשית- אין לחתום על מסמך שכותרתו “הודאה” ללא ליווי עורך דין. הודאה משמעותה מעורבות וביצוע עבירה, ואלה כרוכים בהשלכות עתידיות על החופש האישי ו/או על חבות פיננסית, רישום מזיק ומגבלות אחרות. הודאה בעבירה במעמד חקירה דורשת נסיבות מאוד חד משמעיות לצד תמורה והסכמה מצד הגורמים החוקרים, והתנהלות כזאת דורשת ייצוג ומיצוי זכויות מקצועי. כאשר הדרישה היא לחתימה על הצהרה, עדות או מידע שנמסר על ידכם בחקירה, חשוב לקרוא, להבין ולהסכים באופן מלא לכתוב. בהנחה שאינכם בטוחים שמה שכתוב אכן נאמן למציאות, בהנחה ואינכם מבינים את הניסוח, או בהנחה והמידע הכתובה אינה כתוב בשפת האם שלכם (ובמקביל לא העמידו לרשותכם מתורגמן), הרי שאין למהר לחתום, ובקביל רצוי לציין בכתב שאינכם בקיאים בשפה, ו/או כך שאינכם יכולים לחתום על אמיתות הדברים.

לא להתפתות להבטחות – הרבה פעמים ברור שחור על גבי לבן שמה שעשיתם אינו תקין. יחד עם זאת, לכל מעשה עשויות להימצא נסיבות מקלות וגם אירוע שנראה מוכח וידוע על פניו, עשוי שלא לעמוד בחובת ההוכחה המשפטית ומאפשר הטלת ספק. אין למהר למסור הודאה באשמה. כמו כן, גם אם נזרקות באוויר הצהרות מפתות כמו “אם רק תודו הסיפור מאחוריכם”, אין למהר לשתף פעולה. חשוב לקחת בחשבון שמדובר בתרגיל חקירה ידוע. המציאות היא שברגע שמודים ללא מעורבות של עורך דין, רק פוגעים בסיכויים שעומדים לרשותכם.

ייעוץ לפני חקירה – חשיבותו של ליווי מקצועי

ייעוץ לפני חקירה אם נבקש לתמצת את סך הטיפים לכדי טיפ אחד כללי, נציין שייצוג משפטי חשוב ביותר. כך למשל אם זומנתם בשל חשד שמכרתם סמים לחיילים, יש להשיג בהקדם ייצוג של עו”ד פלילי מקצועי, או אם מואשמים בהלבנת הון, יש להשיג במיידי ייצוג של עורך דין שמתמחה בהלבנת הון. מכאן שאין זה משנה אם זומנתם לחקירה מטעם רשות המיסים, משטרת ישראל, רשות התחרות, היחידה המרכזית, או מטעם הצבא. כל תרחיש עשוי לסבך ועל כן בכול תרחיש מוטב להשיג גיבוי של עורך דין מקצועי ומוביל אשר מתמחה בתחום העבירה האמורה

הזכות לליווי עורך דין וקבלת ייעוץ לפני חקירה וייצוג במעמד החקירה היא זכות מוחלטת שאינה ניתנת לשלילה, והשימוש בה אינו מצביע, מעיד או מסמל על אשמה.

מאיימים עליכם שסיוע של עו”ד רק יעכב ויסבך עבורכם את הדברים ואף יציג אותכם כאשמים? מדובר בטענה קבועה שנועדה להקל על החקירה, אך שכלל אינה רואה לנגד עיניה את טובת הנחקר. הרעיון שהוא שבין אם אתם אשמים ובין אם אתם נקיים לגמרי, ליווי מקצועי שדואג לאינטרסים שלכם תמיד הכרחי, מסייע וכדאי. “המאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי והאמור בו נועד לשמש כמידע ושירות לציבור”…

צרו קשר
מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
Skip to content